Gdy świąteczne światełka zgasną i przyjdzie czas pochować zimowe dekoracje, nie śpiesz się pozbywać jemioły. Ta tajemnicza roślina, kojarzona z magią i mocno osadzona w tradycji, może Ci się jeszcze przydać! Sprawdź, co zrobić z jemiołą po świętach!
Dziś przychodzę do Ciebie z czymś całuśnym. Bo to z pocałunkami jemioła kojarzy się najbardziej. W dawnej Anglii tradycja nakazywała, by po każdym pocałunku mężczyzna zrywał jeden owoc z krzaczka, otrzymując w ten sposób od jemioły dar płodności. Jak możesz się domyślać, pod jemiołą całowano się więc długo i namiętnie. Zwyczaj ten ma jednak zaledwie 400 lat, ale roślina w kulturze i świadomości ludowej istniała duuużo wcześniej — jako święta, pochodząca prosto od bogów.
Magiczne moce jemioły
Serio, serio — tak roślinę przedstawiano w starych wierzeniach nordyckich. Bo jakże inaczej wyjaśnić, że w sposób magiczny (?!) wyrastała ona na gałęziach innych drzew. Oczywiście, jak wieść gminna niosła, jemioła zawierała boskie nasienie — tu sporą rolę odgrywała wyobraźnia i oczywiste skojarzenia białych owoców z lepkim wypełnieniem… Stąd uznanie jemioły za symbol męskiej płodności!
Powiązanie jemioły z męską sprawczością i siłą dało początek także innemu zwyczajowi. A mianowicie, Celtowie wieszali świętą jemiołę w domach jako ochronę przed piorunami.
Także u chrześcijan jemioła pierwotnie pełniła funkcję ochronną. Dodawano ją zwierzętom do paszy, aby uniknęły choroby, i dzieciom do kołyski, by nie miały koszmarów. Dopiero później roślina wplotła się w celebrację Bożego Narodzenia: uważano, że aby (dawniej święta przecież) jemioła miała większą moc, należy ściąć trzy pęki w Wigilię: jeden pęk zawiesić przed drzwiami, aby chronił przed niechcianymi gośćmi; drugi nad piecem, aby bronił przed piorunami; trzeci zaś nad stołem — dla zapewnienia pomyślności dla wszystkich zebranych.
Jemioła w świetle nauki
Zwróćmy się jednak do nauki. Jemioła jest rośliną półpasożytniczą, która rośnie na drzewach, pobierając od nich wodę i sole mineralne. Istnieje wiele gatunków tej rośliny, ale w fitoterapii stosuje się tylko jemiołę pospolitą.
Uwaga! Surowcem zielarskim jest ziele (liście i młode gałązki) jemioły. Białe owoce nie nadają się do spożycia (przyjmowane wewnętrznie są trujące), ale są surowcem do przygotowania maści na guzy nowotworowe.
NA CO POMAGA ZIELE JEMIOŁY:
- obniża ciśnienie krwi
- reguluje skoki ciśnienia wywołane silnymi emocjami i wahania ciśnienia w okresie menopauzy
- uspokaja pracę serca przy pobudzeniu nerwowym
- działa moczopędnie
- hamuje krwotoki z nosa lub zbyt obfite krwawienia miesięczne
Co zrobić z jemiołą po świętach: napar
HERBATKA NA UKŁAD KRĄŻENIA
1 łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem przez 10-15 minut. Wypijaj 1-2 szklanki dziennie. Herbatka obniża ciśnienie, działa moczopędnie i uspokaja. Zwłaszcza wypita pół godziny przed snem zadziała uspokajająco i wyciszająco.
Pamiętaj, że napary z ziela jemioły można stosować jako lek wspomagający leczenie nadciśnienia (wówczas dawkowanie jest większe) – ale najpierw skonsultuj się z lekarzem. Podobnie, gdy na stałe przyjmujesz jakieś leki, np. na nadciśnienie.
Jeśli interesuje Cię temat fitoterapii, w razie potrzeby chętnie sięgasz po zioła lub dopiero odkrywasz przed sobą świat naturalnego wspierania zdrowia — zapisz się na Liścik poprzez formularz poniżej i otrzymaj garść roślinnych przepisów prosto na swoją skrzynkę mailową!
Bibliografia:
„Magia polskich ziół” Patrycja Machałek, Kraków 2020
„Zielarnia. Jak czerpać ze skarbów natury”, wyd. Publicat
„Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować” Magdalena Gorzkowska, wyd. BOSZ, Olszanica 2020
https://rozanski.li/400/jemiol…
Podane tu przepisy nie powinny zastępować leczenia przez dyplomowanych specjalistów opieki zdrowotnej. W przypadku chronicznych dolegliwości, gdy chcesz wprowadzić zmiany do swojej diety, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.