Jak palić kadzidła w domu?

zioła dawnych słowian

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze smużkami, stożkami, wiązkami kadzidlanymi, pytanie „Jak palić kadzidła?” pojawia się całkowicie naturalnie. Jak używać kadzideł? Jak smużyć? Dowiedz się tego!


Nagranie możesz obejrzeć/odsłuchać, klikając czerwony przycisk
play” na miniaturze poniżej, lub przeczytać transkrypcję tekstową pod spodem.

Jeśli podoba Ci się ten materiał, możesz wesprzeć mnie dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite i tym samym dołożyć cegiełkę do powstania kolejnych publikacji.

W czym palić kadzidła?

Do palenia kadzideł używamy kadzielnicy. Jeżeli nie masz dedykowanego naczynia, możesz sięgnąć po dowolne: ceramiczną miseczkę lub glinianą podstawkę pod doniczkę z kwiatkami. Najważniejsze, to wypełnić naczynie piaskiem lub solą kuchenną, aby zapewnić termoizolację.

Usyp w miseczce co najmniej 2 cm warstwę piasku lub soli, im więcej, tym lepiej. Po co jest ta termoizolacja? Czy nie wystarczy po prostu włożyć kadzidło do kadzielnicy i podpalić? Termoizolacji używamy po to, aby nie przypalić powierzchni (np. drewnianej), która znajduje się pod kadzielnicą.

Jak palić smużki i wiązanki ziół

Najprostsze kadzidła — to smużki i kije smugowe, czyli wiązanki ziół. Kije smugowe wystarczy potrzymać chwilę nad ogniem (świecą, zapalniczką, zapałką) i podpalić końcówkę. Następnie zdmuchnąć ogień i cieszyć się smugą dymu.

Jeśli chodzi o wiązanki, polecam gałązki żywiczne (sosnę, świerk) – one są bardzo aromatyczne i łatwo dostępne zimą.

Podpalony kij smugowy połóż w kadzielnicy. Gdy zechcesz kadzidło zgasić, po prostu zanurz tlącą się końcówkę w piasku/soli.

W dokładnie taki sam sposób palimy smużki, czyli coś, co nie jest wiązanką ziół, tylko pojedynczą rośliną bądź jej częścią. Chodzi mi o próchno drzew, huby drzewne, pojedyncze gałązki lub korzenie.

O roślinach, których możesz użyć do kadzenia, mówiłam w tym nagraniu. Obejrzyj.

Jak palić kadzidła w stożkach

Troszkę inaczej sprawa wygląda w przypadku kadzideł w postaci mieszanek ziołowych, żywic bądź stożków.

Zatrzymajmy się najpierw przy stożkach samopalnych. Niektóre stożkowe kadzidła (kadzidła z ziół utartych na proszek, a następnie ulepionych na kształt stożka) zawierają w składzie korę. Dzięki temu końcówkę stożka wystarczy potrzymać chwilę nad ogniem, aby kadzidło się podpaliło. Wtedy zdmuchujemy ogień i stawiamy stożek w kadzielnicy. Aby zgasić, końcówkę zanurzamy w piasku lub soli.

Jednakże są również stożki, które do palenia potrzebują węgielka trybularzowego. Do jednego kadzidełka wystarczy użyć 1/4 lub 1/3 węgielka. Węgielek podpal od ognia, poczekaj chwilę, aż iskry się przepalą (wtedy, ze względu na mocny zapach, lepiej trzymać węgielek za oknem) i połóż w kadzielnicy. Na węgielku umość stożek. Gdy kadzidło przejmie żar, zobaczysz smugę dymu i poczujesz aromat.

Kadzidła żywiczne i ziołowe mieszanki do kadzenia

Na węgielku palimy również kadzidła żywiczne. Kadzidła żywiczne — to kawałki żywic umieszczone na rozżarzonym węgielku trybularzowym. Wśród żywic polecam aromatyczny mastyks, kojarzące się z kościołami mirrę i olibanum lub żywicę sosnową, którą możesz zebrać podczas spaceru. Wypróbuj również bursztyn! Tak, kawałki tej żywicy również nadają się do kadzenia.

Do spalenia mieszanki ziołowej również potrzebujesz węgielka. Mieszanka kadzidlana powstaje z aromatycznych ziół (np. korzenia omanu, arcydzięgla, żywic, próchna, liści rozmarynu, kwiatów lawendy itd.). Stwórz własną mieszankę, a następnie szczyptę umieść na gorącym węglu. Wcale nie potrzebujesz dużo kadzidła, aby poczuć jego moc i aromat!

BHP kadzenia

I na koniec: najważniejsza rzecz w kwestii BHP kadzenia!

Po tym, jak zapalisz w pomieszczeniu kadzidło, otwórz okna i przewietrz! Dawniej się mówiło, że po kadzeniu należy otwierać drzwi i okna, aby wygonić z domu to wszystko, co oczyściliśmy. Dziś wiemy, że w tym wietrzeniu jest też bardzo racjonalna podstawa! Długotrwałe wdychanie dymu jest po prostu niezdrowe.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania odnośnie kadzideł, smużenia, symboliki roślin, to zachęcam do pozostawienia tych pytań w komentarzu. Z wielką przyjemnością udzielę Ci na nie odpowiedzi! Zachęcam Cię również do zapisania się na mój Liścik poprzez formularz poniżej — dzięki temu w wiadomości zwrotnej otrzymasz przepis na proste kadzidło.

Julia

Wykorzystuję swoją wiedzę i warsztat naturoterapeutki, sięgam po praktyki ludowe, tradycje słowiańskie, mądrość roślin – i opowiadam o tym, po jakie dary natury sięgać, by żyć zdrowo na ciele i duchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *